Kolejny scam na Faceboku: “Trzy gimnazjalistki w ciąży po zabawie w słoneczko “

Nic nowego, po prostu kolejny “szokujący tytuł” mający wymusić kliknięcie prowadzące do zaspamowania naszego profilu poprzez atak typu “like jacking” oraz wyłudzenia numeru telefonu w celu zapisania go do usługi Premium SMS. Ale ponieważ liczba zgłoszeń od czytelników w tej sprawie jest alarmująco wysoka, ostrzegamy!

 

Socjotechnika na słoneczko
Metoda działania jest taka sama, jak w poprzednich przypadkach, które opisywaliśmy. Listę tych popularniejszych scamów, oraz to jak poradzić sobie z “infekcją” znajdziecie tutaj). Żeby się nie powtarzać, w tym artykule ograniczymy się więc tylko do zaprezentowania tego, na co obecnie należy uważać:

Trzy gimnazjalistki w ciąży po zabawie w słoneczko – nagranie wyciekło do internetu [FILM]
Zabawa w słoneczko zakończona ciążą - film wyciekł do sieci
Zabawa w słoneczko zakończona ciążą – film wyciekł do sieci, fot. czytelnik
oraz świeższa wariacja powyższego:

WIADOMOŚCI XXL: Rekord Guinessa dla Polski w słoneczku ! 36 kobiet w ciągu 12 minut !

wiadomosci-xxl-10

Ile jeszcze?
Biznes musi być dochodowy, skoro scamerzy ciągle odgrzewają tego kotleta. Naiwnych także nie brakuje, scamerski fanpage zdobył na przestrzeni kilku dni 76 000 fanów.

Fanpage, który automatycznie polubią ofiary

Przy okazji, odwiedzając go można zobaczyć ilu (i którzy) z naszych znajomych dali się nabrać (warto ich o tym powiadomić, przesyłając np. linka do niniejszego artykułu):

Jak poradzić sobie ze scamerami?
Pozytywny aspekt sytuacji jest taki, że serwerownia OVH, którą zazwyczaj wybierają spamerzy do hostowania swoich projektów, dość żwawo reaguje na zgłoszenia abuse. Tak więc zachęcamy wszystkich obrażonych nagością lub naciągniętych na usługę premium SMS do pisania na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i podsyłanie kolejnych spamerskich domen.

PS. Jak poinformował nas znajomy prawnik, osoby dotknięte efektami działań scamerów mogą pozywać właścicieli spamerskich domen na drodze cywilnej, za naruszenie dóbr osobistych (zniewaga poprzez wulgarne, nieautoryzowane umieszczenie treści na profilu oraz szkody moralne płynące z kompromitacji naszej osoby w oczach najbliższych i znajomych). W celu ustalenia ich tożsamości sprawców należy zgłosić sprawę policji, która następnie pozyska dane właścicieli domen od OVH.